Elektrownie biogazowe na składowiskach
Na pytanie ?Jaka jest przyszłość i stan obecny elektrowni biogazowych na składowiskach odpadów w Polsce? próbowano odpowiedzieć podczas konferencji zorganizowanej 11 czerwca br. w miejscowości Łubna k. Góry Kalwarii. Wydarzenie na terenie składowiska odpadów ?Łubna? przygotowali: Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, ENER-G, Hedeselskabet oraz Vireo Energy Polska.
Głównymi celami konferencji były: przedstawienie rekomendacji dla zasad wspierania wytwórców energii elektrycznej z biogazu składowiskowego w projektowanych przepisach i przekazanie ich ośrodkom decyzyjnym, ocena znaczenia energetyki opartej na biogazie wysypiskowym dla środowiska i gospodarki, a także analiza zagrożeń dla funkcjonowania obiektów już eksploatowanych i przyszłych inwestycji, wynikających z wprowadzenia przepisów projektowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przedstawiono także fakty ekonomiczne, dotyczące kosztów budowy, remontów modernizacji i eksploatacji obiektów odgazowujących składowiska odpadów.
Konferencja dedykowana była środowiskom rządowym odpowiedzialnym za kształtowanie polityki energetycznej i środowiskowej, przedstawicielom samorządów zainteresowanym zabezpieczaniem prawidłowego odgazowywania składowisk oraz reprezentantom środowisk naukowych, działających w obszarze gospodarki odpadami i wytwarzania/badania biogazu składowiskowego.
Najważniejszy postulat z konferencji można wyrazić słowami Preambuły Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z 23 kwietnia 2009 r.: wsparcie publiczne jest konieczne do osiągnięcia celów Wspólnoty w zakresie rozszerzenia wykorzystania energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, w szczególności tak długo, jak ceny energii elektrycznej na rynku wewnętrznym nie będą odzwierciedlały pełnych kosztów i korzyści środowiskowych i społecznych wynikających z wykorzystanych źródeł energii.
Uczestnicy wnieśli o utrzymanie obowiązujących zasad sprzedaży energii elektrycznej z biogazu składowiskowego (dla instalacji funkcjonujących oraz dla nowych, budowanych komercyjnie). Za zasadne uznano także zapewnienie wsparcia przez cały okres działania instalacji z uwagi na benefity dodatkowo generowane przez biogazownie przy ich eksploatacji. Postulowano też o pilne ustabilizowanie funkcjonowania istniejących obiektów i stworzenie nowych ram prawnych, zachęcających do dalszych inwestycji, również o mniejszej skali, które dotychczas nie mogły być prowadzone ze względu na niedoszacowany poziom wsparcia.
(mk)