Zapotrzebowanie na moc dostarczaną do systemu elektroenergetycznego jest z naturalnych względów zmienne w czasie. Dotyczy to zarówno krótkotrwałych wahań w obrębie każdej doby, jak i zmian o charakterze sezonowym.

Do nasilenia zmienności poboru energii elektrycznej przyczynia się dodatkowo wprowadzanie do systemu źródeł cechujących się wysoką niepewnością pracy. Rzutuje to na ryzyko znacznych zmian podaży mocy wynikających z czynników niezależnych od zmian samego zapotrzebowania. Do tej kategorii zaliczyć należy przede wszystkim siłownie wiatrowe i słoneczne.
Jednym ze sposobów pozyskania energii dla źródeł szczytowych jest wykorzystanie możliwości akumulacji energii w różnych formach. Klasycznymi elektrowniami wykorzystującymi takie zdolności akumulacyjne są: elektrownie szczytowo-pompowe oraz elektrownie korzystające z rozprężania powietrza magazynowanego w zbiornikach podziemnych (Compressed Air Energy Storage – w skrócie CAES).
 
Technologia CAES
Technologia CAES wprowadzona została do energetyki już przed wielu laty. Jako pierwsza komercyjna instalacja powstała w 1978 r. w Niemczech Elektrownia Huntorf o mocy 280 MW. Do teraz uruchomiono w świecie jeszcze jedną dużą instalację tego typu (Mc Intosh o mocy 110 MW w USA 1991 r.) oraz obiekty o charakterze doświadczalnym. Przedstawiane są również liczne plany budowy el...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?