Elektrownie jądrowe mogą ochraniać klimat
Żadne źródło energii nie dysponuje tak ogromną jej koncentracją jak paliwo jądrowe. Podczas rozszczepiania jądra atomu 0,1% jego masy ulega zamianie w ciepło, zgodnie z prawem Einsteina E = mc2.
Aby uzmysłowić czytelnikowi ogrom wyzwalanej energii w czasie łańcuchowo biegnącej reakcji rozszczepiania jąder atomu, wystarczy przytoczyć fakt, że z 1 kg tego typu paliwa nuklearnego tylko 1 g jego masy przemienia się w ciepło. Z tego grama masy uzyskuje się tyle ciepła, ile powstaje ze spalenia nieco ponad 3 milionów kg węgla !
Z tej informacji wynika, jak relatywnie niski jest uzysk ciepła ze spalania dowolnego surowca energetycznego. Tu bowiem efekt energetyczny z utleniania obejmuje jedynie różnice energii wiązań chemicznych między atomami cząstek składników w substratach oraz produktów procesu spalania.
Energia nuklearna w mix energy
W obliczu tych informacji ważny jest fakt, że surowce elektrowni jądrowej – obejmujące uran oraz tor – nie mają w gospodarce światowej innych znaczących zastosowań.
Tymczasem nieodnawialne nośniki energii, tj. węgiel, ropa i gaz ziemny, są strategicznymi surowcami gospodarki światowej, obok wciąż jeszcze liderujących w sektorze wytwórczym energii elektrycznej oraz ciepła użytkowego.
Z kolei światowe zasoby uranu oraz toru – będące surowcami ene...