Elektrowyliczanka
Wychodząc naprzeciw wymogom obowiązującego prawa, Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ) opublikował ?Raport o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w 2012 roku?. Jest to materiał o tyle ciekawy, że dotyczy okresu jeszcze przed startem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w którym swoje miejsce ma też zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE).
Warto zaznaczyć, iż obowiązek prowadzenia rejestru podmiotów działających w tej branży, spoczywający dotychczas na GIOŚ-u, został z niego zdjęty przepisami Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach i przeniesiony na marszałków. Jednocześnie dopóki nie powstanie ?rejestr marszałkowski?, dopóty zbieranie i analiza danych z tego obszaru nadal będą leżały w gestii GIOŚ-u.
Cyfry to podstawa
Punktem wyjścia do oceny sektora są dane ilościowe. Z Raportu wynika, że na koniec ub.r. do rejestru przedsiębiorców i organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego wpisanych było ponad 14,7 tys. firm. Z tego ponad 5,1 tys. stanowiły podmioty wprowadzające tego typu sprzęt na polski rynek, a jego zbieraniem w tym czasie zajmowało się bez mała 11,5 tys. przedsiębiorców. Zakłady przetwarzania tych odpadów prowadziło 172 przedsiębiorców, 110 podmiotów zajmowało się ich recyklingiem, a 13 ? innymi niż recykling procesami odzysku. Według stanu na koniec 2012 r., w Polsce funkcjonowało dziewięć organizacji odzysku...