Energetyka jądrowa a sprawa polska
Polska energetyka stoi przed koniecznością fundamentalnych zmian, które zdeterminują przyszłość przemysłu i jakość życia mieszkańców. Z wyczerpującymi się zasobami węgla, rosnącymi emisjami CO2 i zanieczyszczeniem powietrza, a także zmiennymi warunkami pogodowymi wpływającymi na efektywność odnawialnych źródeł energii nasz kraj musi zdecydować o kierunku rozwoju.
W poprzednich dekadach Polska korzystała z tanich pokładów węgla. Dzisiaj jednak, wobec starań podejmowanych na całym świecie w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a także dla zachowania węgla dla przyszłych pokoleń i dla redukcji zanieczyszczenia powietrza, Polska stoi wobec konieczności zmiany swego profilu elektroenergetyki i przejścia od spalania węgla do niskoemisyjnych źródeł energii.
Stan obecny
Jedną z opcji przekształcenia naszej energetyki jest oparcie jej na elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych, przedstawianych przez aktywistów odnawialnych źródeł energii (OZE) jako czyste i korzystne ekonomicznie. Drugą opcją jest wykorzystanie energii jądrowej, zapewniającej ciągłe zasilane systemu elektroenergetycznego bez względu na zmiany atmosferyczne i pory roku, a stanowiącej wypróbowane, tanie i niezawodne niskoenergetyczne źródło energii.
Rząd polski po wielu latach wah...