W połowie lutego w Kędzierzynie Koźlu odbyła się konferencja naukowo-techniczna p.t. „Energetyka Lokalna”, zorganizowana przez redakcję „Branżowego Magazynu Przemysłowego”. Konferencja była miejscem trójstronnego spotkania: energetyki konwencjonalnej – stąd czynny udział PKE
i MZEC Kędzierzyn Koźle, energetyki odnawialnej – wpółorganizatorem konferencji była wiodąca w branży firma Agroenergetyka oraz przedstawicieli władz gminnych.



Konferencja była kontynuacją wcześniejszych spotkań propagujących nowoczesne rozwiązania techniczno-organizacyjne w przedsiębiorstwach ciepłowniczych.
Celem konferencji było rozpoznanie rynku rolnego produkcji biomasy na cele energetyczne oraz nawiązanie kontaktów pomiędzy władzami samorządowymi i przyszłymi inwestorami. Konferencja miała dać odpowiedź jaką rolę na rynku usług publiczno-prywatnych w gminach mogą pełnić przedsiębiorstwa energetyki cieplnej.
Rynek usług publiczno-prywatnych w gminach był tematem wystąpienia prof. Jana Popczyka z Politechniki Śląskiej. Wg profesora o rozwoju tego rynku w polskich gminach do końca dekady będzie decydowało pięć czynników: akcesja Polski do Unii Europejskiej i fundusze strukturalne na rozwój małej infrastruktury; realizacja programu e-Europe, który ma zapewnić budowę społeczeństwa informacyjnego w UE; decentralizacja...