Energetyka obywatelska w miastach – nowe otwarcie
Ustawodawca, projektując rozwiązania prawne regulujące energetykę obywatelską, dotychczas nieco pomijał miasta, gdyż większość rozwiązań adresowano do mieszkańców obszarów wiejskich i mniejszych miejscowości. Sytuację zmienia przyjęty przez Sejm w połowie czerwca br. projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, wprowadzający do polskiego porządku prawnego obywatelskie społeczności energetyczne.
Z uwagi na bardzo szeroki zakres działalności, którą mogą prowadzić na rynku energii, obywatelskie społeczności energetyczne stanowią koncepcję, dzięki której miasta mogą osiągnąć, choćby częściowo, samodzielność energetyczną.
Społeczności energetyczne stanowią formy prawne energetyki obywatelskiej, które po raz pierwszy pojawiły się w dyrektywach Unii Europejskiej. Zostały zaplanowane jako podstawa instytucjonalno-prawna dla powstawania inicjatyw społecznych prowadzących działalność w szeroko pojętym obszarze energetyki, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii. Należy podkreślić, że termin na włączenie tych przepisów do polskiego porządku prawnego już dawno upłynął, gdyż proces transpozycji powinien się zakończyć do końca 2020 r., w związku z czym uchwalenie komentowanych przepisów od dawna postulowały środowiska związane ze wspieraniem transformacji energetycznej.