Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej1 określa zasadnicze zagadnienia dla bytu państwa. Jest to najważniejszy akt w polskim systemie prawnym. Przepisy Konstytucji mają pierwszeństwo przed postanowieniami ustaw, umów międzynarodowych, aktów wykonawczych i prawa miejscowego. Postanowienia niezgodne z ustawą zasadniczą są rugowane z systemu prawa przez Trybunał Konstytucyjny. Jej regulacje mają pierwszorzędne znaczenie dla upoważnienia polskiego prawodawcy do unormowania poszczególnych dziedzin. W tekście ustawy zasadniczej należy również szukać fundamentów unormowań zagadnienia odnawialnych źródeł energii w polskim systemie prawnym.


Ogólne postanowienia Konstytucji i ich znaczenie dla energetyki odnawialnej

Konstytucja, będąc aktem najwyższej rangi w państwie, nie może oczywiście regulować bezpośrednio tak szczegółowej tematyki, jaką jest energetyka odnawialna. Zatem upoważnienie do regulacji omawianego zagadnienia należy interpretować z ogólnych postanowień. W szczególności istotne znaczenie będą miały poszczególne zasady państwa polskiego, związane z ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem, działalnością gospodarczą oraz prawami i obowiązkami obywateli i organów władzy.
Postanowienia Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. stanowią punkt wyjściowy wszelkich działań, podejmowanych przez prawodawcę w dziedzinie energetyki odnawialne...