Energetyka rozproszona szansą dla Polski
Postęp technologiczny powoduje zmiany funkcjonowania ludzi i budowanych przez nich struktur. Wpływa także na ewoluowanie systemu energetycznego, który przez dziesiątki lat rozwijał się wokół wielkogabarytowych struktur, bazujących na paliwach kopalnych, połączonych rozbudowaną siecią przesyłową. Jednak paliwa kopalne wyczerpują się, a te, z których możemy jeszcze korzystać, są coraz trudniejsze do pozyskania i tym samym coraz bardziej kosztowne. Energetyka wielkoskalowa powoduje także znaczne zanieczyszczenie środowiska, a przede wszystkim zmiany klimatu. Dodatkowo, jak wszystkie systemy monopolistyczne, energetyka konwencjonalna rozbudowuje nadmiernie swoje struktury i boryka się z coraz większymi trudnościami natury ekonomicznej.
Problemy związane z funkcjonowaniem energetyki wielkoskalowej motywują świat do szukania innych rozwiązań, inwestowania w nowe technologie i nowe systemy, które w perspektywie wieloletniej mogą stanowić alternatywę dla energetyki konwencjonalnej. Dynamicznie zachodzące zmiany technologiczne pozwalają na odchodzenie od monopolistycznych struktur wielkoskalowych i budowanie systemów rozproszonych, wykorzystujących naturalne, odnawialne źródła energii.
W Polsce ten trend jest słabo zauważany przez rząd i większość polityków, jednak energetyka rozproszona bazująca na źródłach odnawialnych rozwija się pomimo braku wsparcia. Dzieje się tak, bo jest bardziej elastyczna, pozwala na szybkie reagowanie na zmienne zapotrzebowanie na ...