Energia stanowi podstawowy czynnik przetrwania. Ma ona również fundamentalny wpływ na rozwój ekonomiczny i społeczny. Staje się głównym priorytetem w procesach decyzyjnych na szczeblu międzynarodowym.

Wzrost cen paliw kopalnych, który rozpoczął się na początku tego stulecia, wciąż postępuje. Cena ropy w ostatnich tygodniach bije rekordy, które niegdyś wydawały się nieosiągalne. Pułapy cen, które były kiedyś postrzegane jako odległa perspektywa, są coraz częściej osiągane. Zakres cenowy 90-130 dol. ma jednak znacznie większe znaczenie, ponieważ w dramatyczny sposób podkreśla on, jak bardzo dzisiejszy rynek paliw (a właściwie cała światowa gospodarka) różni się od tego sprzed dwóch dekad.
Ponadto w ciągu ostatnich dziesięcioleci ujawniono wiele dowodów na poważne zmiany zachodzące w klimacie. Pomimo iż przyczyny tych zmian nie są do końca znane, najbardziej przekonującym z wyjaśnień wydaje się to, że są one spowodowane zwiększaniem się ilości gazów cieplarnianych w atmosferze, obecność których spowodowana jest działalnością człowieka. Szczególny wpływ jednak przypisuje się coraz większej ilości dwutlenku węgla pochodzącego z procesów spalania paliw kopalnych.
Badania i Rozwój Technologiczny (B + R) to kluczowe środki umożliwiające osiągnięcie bezpieczniejszego, zrównoważonego i opartego na współzawodn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?