Omówienie i porównanie europejskich modeli w sektorze wodno-ściekowym to jeden z wiodących tematów tegorocznego Kongresu ENVICON, który odbędzie się w dniach 26-27 października br. w Poznaniu. Do dyskusji zaproszono m.in. przedstawicieli EurEau, na czele z Neilem Dhotem ? reprezentantem sekretarza generalnego organizacji.

Będzie to 19. edycja Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, który już na stałe wpisał się w harmonogram poznańskich Targów Pol-Eco-System. Wydarzenie, organizowane przez firmę Abrys z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Do tej pory brało w nim udział łącznie blisko 22,5 tys. osób z wielu krajów. Międzynarodowy charakter i rangę imprezy podkreślają znamienici goście, reprezentujący europejskie i światowe organizacje ochrony środowiska. Swój udział w tegorocznych obradach potwierdził m.in. szef oddziału Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska w Komisji Europejskiej ? Georges Kremlis.

Jednym z celów Kongresu jest szukanie rozwiązań polskich problemów na podstawie najlepszych światowych przykładów. Jak podkreśla Klara Ramm-Szatkiewicz, dyrektor Departamentu Planowania i Zasobów Wodnych KZGW oraz członek EurEau: ? ENVICON jest wydarzeniem, które mobilizuje uczestników do poszerzania horyzontów i integracji wielu opinii oraz pomysłów związanych ze zrównoważonym zarządzaniem środowiskiem. Najbliższy Kongres powinien zwrócić naszą uwagę na problematykę gospodarki bezodpadowej (circular economy), której częścią jest sektor wodociągów i kanalizacji. Nie można już dłużej atomizować usług komunalnych, ponieważ tylko ich integracja zapewni odpowiedni poziom życia wraz z poszanowaniem środowiska.

Wod-kan po europejsku

Integrację usług komunalnych będzie można zaobserwować m.in. w europejskich modelach gospodarki wodno-ściekowej, które zostaną zaprezentowane podczas jednej z sesji tematycznych Kongresu. W tej kwestii głos zabierze przedstawiciel sekretarza generalnego EurEau Neil Dhot, który zaznaczył, że: ? Skutki zmian klimatu, wzrost liczby ludności i zwiększone zapotrzebowanie na usługi i niskie ceny dla klientów to tylko niektóre z bardzo wielu trudnych wyzwań dla sektora wodnego w Unii Europejskiej. ENVICON będzie doskonałą platformą do omówienia tych kwestii i przyszłości usług wodnych w Polsce oraz innych krajach Europy.

Zapowiada się wymiana doświadczeń na europejskim poziomie. Do dyskusji, oprócz Neila Dhota oraz Klary Ramm-Szatkiewicz, zaproszeni zostali jeszcze trzej przedstawiciele EurEau z różnych europejskich krajów.

Pogoń za efektywnością energetyczną

Jednym z gorących tematów w zakresie gospodarki wod-kan jest zwiększenie efektywności systemów wodociągowo-kanalizacyjnych, które łączone są z nową rolą układów oczyszczania ścieków i przeróbki osadów. Coraz częściej mówi się o podwyższaniu efektywności procesów zachodzących w oczyszczalni czy o wykorzystywaniu w przedsiębiorstwach odnawialnych źródeł energii. Jak podkreśla prof. Marek Gromiec, przewodniczący zespołu doradców Senatu RP, dotyczy to w szczególności zasobów a także produkcji energii. ? W przypadku zasobów na uwagę zasługuje możliwość produkcji wody ze ścieków oraz pozyskiwanie biogenów, w tym odzysk fosforu z osadów. Następuje też znaczny postęp w wykorzystaniu potencjału energetycznego ścieków i osadów ściekowych oraz w produkcji energii na potrzeby własne i/lub zewnętrzne. Podczas ENVICON-u o zależnościach między energią, wodą, ściekami i osadami w sektorze wod-kan z ekspertami z branży porozmawia Anna Lembicz, redaktor prowadząca miesięcznik ?Wodociągi-Kanalizacja?.

Wod-kan to nie wszystko

Oprócz szeroko dyskutowanych zagadnień z dziedziny wod-kan, podczas Kongresu nie zabraknie tematów dotyczących innych sektorów związanych z ochroną środowiska, w tym gospodarki odpadami. Poruszone zostaną m.in. kwestie instalacji MBP oraz termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Ciekawie zapowiada się seminarium poświęcone europejskim korytarzom transportowym w kontekście wyzwań środowiskowych, zorganizowane wspólnie z przedstawicielami Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce. Drugiego dnia Kongresu (27 października) odbędą się sesja dotycząca innowacji w ochronie środowiska oraz seminarium ?Nasze zasoby są policzone?, zorganizowane przez europejskie stowarzyszenie EEB (European Environmental Bureau). Więcej na www.envicon.abrys.pl

Celem ENVICON-u jest wypracowanie wspólnej strategii działań dla branż zajmujących się ochroną środowiska, którą Polska i kraje Europy będą wdrażały w najbliższych latach. To także wydarzenie, podczas którego przekazywane są kluczowe dla sektora informacje oraz wskazówki związane z długofalowymi działaniami na rzecz środowiska. Serdecznie zapraszam do udziału!

Magdalena Dutka, prezes Zarządu Abrys ? organizatora wydarzenia

Martyna Matuszczak