W tym roku Kongres odbędzie się w dniach 16-17 maja w ramach XXV Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN w Bydgoszczy. Obrady zostaną podzielone na sześć sesji tematycznych. Pierwszy dzień rozpoczną rozważania na temat sytuacji polskiej gospodarki wodno-ściekowej na tle innych państw europejskich. Przewidziano również dwie sesje równoległe. Jedna z nich będzie dotyczyć przepisów prawnych regulujących działania branży wod-kan, a druga gospodarki o obiegu zamkniętym w kontekście korzystania z wód. 

Circular economy

Podczas sesji dotyczącej circular economy prof. Maciej Mrowiec, wykładający na Politechnice Częstochowskiej, opowie o tym, jak efektywnie gospodarować wodami. Konieczność zapewnienia niezawodnego działania systemów odprowadzania ścieków opadowych i ograniczenia ich negatywnego oddziaływania na środowisko wodne profesor uznaje za kluczowe. 

Według niego, niezbędna jest zmiana podejścia w projektowaniu oraz eksploatacji systemów odwodnienia miast. Jak podkreśla, istnieje duży potencjał wdrożeniowy w zakresie rozwiązań zintegrowanych, czego przykładem może być zmniejszanie odpływu wód opadowych dzięki ich efektywnemu wykorzystaniu w celach użytkowych. 

? Podejście zintegrowane w gospodarce wodno-ściekowej jest postulowane w Ramowej Dyrektywie Wodnej, która jednak nie narzuca szczegółowych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Planowanej w najbliższym czasie nowelizacji Prawa wodnego powinna towarzyszyć aktualizacja przepisów i norm, które promowałyby stosowanie rozwiązań zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Jedynie takie podejście gwarantuje racjonalne wykorzystanie funduszy kierowanych na gospodarkę wodną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ? tłumaczy prof. Mrowiec.

Laury dla najlepszych

Pierwszy dzień obrad zwieńczy Wielka Gala Kongresu, podczas której wyłonieni zostaną laureaci konkursów ?Manager Roku 2016 WOD-KAN? oraz ?Inwestycja Roku 2016 WOD-KAN?. Mariusz Fiłonowicz, mecenas gali i prezes Zarządu UNISOFT-u, jest przekonany, że Kongres Envicon Water to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży wod-kan. ? Doskonała organizacja, wysoki poziom merytoryczny wykładów oraz możliwość dyskusji na temat przyszłości krajowej gospodarki wodno-ściekowej, a także potrzeb branży to sztandarowe punkty naszego Kongresu. Dodatkowo prezentacja nowoczesnych technologii pozawala na sprostanie oczekiwaniom klientów. To bez wątpienia główne atuty ENVICON Water ? mówi Fiłonowicz.

Inspiracja z Izraela

Drugi dzień Kongresu rozpocznie się od sesji ambasady Izraela, dotyczącej ograniczeń strat wody w systemach. Izraelscy przedstawiciele firm przybliżą najnowsze technologie dla branży wod-kan. Środowe obrady to również dwie sesje na temat sposobów zarządzania oraz komunikacji społecznej w ramach prowadzenia działalności. 

Podczas tej części obrad profesjonaliści omówią wybrane aspekty badań społecznych, realizowanych na potrzeby firm komunalnych. ? Są to m.in. badania wizerunkowe, badania satysfakcji klienta, badania społecznego postrzegania dostarczanych produktów i usług, badania zasobów ludzkich i kultur organizacyjnych. Zadaniem postawionym przed referentami będzie pokazanie, co uzyskuje się w wyniku takich badań, jak się je przeprowadza oraz jakie zastosowanie mogą mieć ich wyniki ? wyjaśnia prof. UAM dr hab. Ryszard Cichocki.

Opracowanie: redakcja