ESG – nowy wymiar odpowiedzialności biznesowej
W styczniu 2023 r. weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej o sprawozdawczości pozafinansowej przedsiębiorstw (CSRD). W nowym wymiarze wprowadza ona konkretne obowiązki raportowania w zakresie przestrzegania praw człowieka, ograniczania negatywnego wpływu na środowisko oraz standardów ładu korporacyjnego.
Według dyrektywy CSRD1 pierwsze podmioty są zobowiązane do raportowania już w 2025 r. Stopniowo obowiązek ten będzie obejmował kolejne, tak że w 2027 r. obejmie małe i średnie podmioty.
Podwójna istotność
Dyrektywa CSRD reguluje zasady raportowania i wdraża jednolity standard dla wszystkich podmiotów. Wynika to z pojawiających się kontrowersji w dotychczas publikowanych raportach ESG. Nowe rozwiązanie ma zapobiec rozbieżnościom pomiędzy rzeczywistością a publikowanymi danymi, czyli tzw. greenwashingowi. Przedsiębiorstwa stały się zobowiązane do skoncentrowania swojego raportowania ESG wokół kontekstu najistotniejszego dla każdej organizacji, czyli obszarów, które wywierają największy wpływ na środowisko i interesariuszy. Raportowanie wymaga ujęcia powyższych aspektów nie tylko jako swojego oddziaływania – stawia też na kluczowe ryzyka czy szanse, jakie mogą wynikać dla organizacji ze zmian klimatycznych, również w ujęciu finansowym.
Podejście to jest nowatorskie w skali dotychczasowych praktyk odpowiedzialności biz...