Czy jest możliwa efektywna współpraca miedzy uniwersytetem, gminą i biznesem? Okazuje się, że tak. Takim przykładem jest wdrażany w Szwecji dla branży wod-kan projekt Eteam, którego inicjatorem jest University College of South Stockholm. Eteam finansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz przez rząd Szwecji.

Jak to działa?
Idea projektu opiera się na założeniu, że działalność przedsiębiorcy to nie tylko kontakty z partnerami handlowymi, ale także związki z instytucjami, urzędami i samorządami. Im większa sieć kontaktów i stopień zaufania do swoich partnerów, tym sprawniej funkcjonuje przedsiębiorstwo. Głównym zadaniem projektu Eteam jest stworzenie platformy do współpracy między sektorem państwowym i prywatnym, poprzez powołanie mieszanych zespołów roboczych Eteam. W zespołach współpracować będą przedstawiciele gmin, uniwersytetów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw z branży technologii ochrony środowiska, z których każdy ma określony cel: firmy szukają partnerów lub odbiorców swoich technologii w Polsce, uniwersytety liczą na nawiązanie kontaktów zarówno z firmami, jak i uczelniami, a gminy chcą pomóc swoim przedsiębiorstwom rozwijać się. Wspólnym ich celem jest zatem nawiązanie długotrwałych kontaktów biznesowych i administracyjnych na polskim rynku.

Mały i duży mogą więcej
Eteam stwarza małym przedsiębiorstwom, produkującym poszczególne elementy okazję do sformułowania kompletnej oferty, atrakcyjnej dla ostate...