Eternit – materiał na wieczność?
Ogniotrwały, wytrzymały i lekki, odporny na zmiany temperatury i wilgoć, tani i łatwy w produkcji. Tyle zalet i tylko jedna wada – zawiera szkodliwy dla zdrowia azbest. Tak wygląda wizytówka eternitu, który był nadzieją budownictwa, mającą zastąpić łatwopalne pokrycia dachowe. A teraz stał się przekleństwem użytkowników i samorządów.
Z uwagi na zagrożenie, jakie stwarza azbest, w 2002 r. ogłoszony został w kraju długofalowy program jego usuwania. Ponieważ pierwsze lata realizacji programu nie przyniosły zadowalającego postępu, w 2008 r. przyjęty został zaktualizowany „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”. Zakłada on usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest do końca 2032 r.
Usuwanie
Jednocześnie Program ten ma na celu ograniczenie negatywnych skutków zdrowotnych, powodowanych kontaktem z włóknami azbestowymi, oraz zlikwidowanie szkodliwego oddziaływania na środowisko wyrobów zawierających azbest. Niestety, jak wynika z oceny Najwyższej Izby Kontroli z 2022 r., „(…) po ponad 12 latach od uchwalenia Programu krajowego usunięto tylko niecałe 17% z prawie 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych, a do unieszkodliwienia pozostało aż 7 mln ton. Tempo unieszkodliwiania azbestu wynosi zaledwie 0,12 mln to...