Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) w kwietniu br. wystąpiło do producentów i importerów kolektorów słonecznych w Polsce z inicjatywą podjęcia działań na rzecz wsparcia rozwoju rynku tych urządzeń. Obecnie SPIUG współpracuje z European Solar Thermal Industry Federation w zakresie wspierania rozwoju rynku kolektorów słonecznych przez wykorzystanie etykietowania energetycznego kolektorów oferowanych w pakietach urządzeń oraz objęcia wymogiem etykietowania kolektorów słonecznych jako samodzielnych urządzeń grzewczych. Prowadzone działania leżą w interesie zarówno firm od dawna działających na rynku międzynarodowym, w tym także eksporterów kolektorów produkowanych w Polsce, jak i przedsiębiorstw, których działalność skupia się na rynku polskim.

Od 26 września 2015 r. obowiązuje Dyrektywa UE, w świetle której większość urządzeń grzewczych wprowadzana do obrotu musi być zaopatrzona w etykiety energetyczne. Obecnie, zgodnie z dyrektywą UE dotyczącą ekoprojektu i etykietowania, wprowadzoną przez rozporządzenia 811 i 812/2013, kolektory podlegają temu obowiązkowi tylko w przypadku etykietowania zestawu, składającego się z więcej niż jednego urządzenia, w którym dzięki zastosowaniu kolektorów podwyższa się efektywność energetyczną.

W tym kontekście pod auspicjami programu Horyzont 2020 powstał projekt Label A+, którego celem jest wspieranie wdrażania etykiet efektywności energetycznej urządzeń...