Komisja Europejska chce wprowadzić przepisy, które mają stymulować i ułatwiać ponowne wykorzystywanie wody  w rolnictwie. Mają też przyczynić się do zapobiegania niedoborom wody, lepszej ochrony środowiska i konsumentów. Rolnicy otrzymają alternatywę nawadniania swoich upraw, konsumenci natomiast muszą być przekonani o bezpieczeństwie wody z recyklingu.
Dziś rocznie wykorzystuje się w Europie na potrzeby rolnictwa 1,1 mld m3 wody ?z odzysku?, co stanowi ok. 2,4 proc. oczyszczonych ścieków miejskich ? najwięcej w Hiszpanii, Włoszech i Grecji. Powszechnie nawadnia się  w ten sposób uprawy w Izraelu, Kalifornii, Australii i Singapurze. Według szacunków KE użycie wody z ponownego obiegu może wzrosnąć 6-krotnie. Do 2025 r. ilość wykorzystywanych w rolnictwie oczyszczonych ścieków ma sięgnąć 6,6 mld m3.
Komisja Europejska proponuje wprowadzić minimalne wymagania dotyczące ponownego wykorzystywania oczyszczonych ścieków pochodzących z oczyszczalni; wymagania te obejmują aspekty mikrobiologiczne (np. zawartość bakterii E. coli) oraz kwestie związane z monitorowaniem. 
Dzięki wysokim normom wodę odzyskiwaną będzie można bezpiecznie wykorzystywać do nawadniania. Procedura zarządzania ryzykiem ma zagwarantować, że wszelkie dodatkowe zagrożenia zostaną wyeliminowane i odzyskiwana woda będzie bezpieczna. 
W Unii Europejskiej ponowne wykorzystanie wody jest o wiele mniejsze niż pozwalają na to zasoby. Całoroczny niedobór wody dotyka jed...