Główne obszary prac Komisji Środowiska PE

 

W styczniu br. oficjalnie rozpoczęło się drugie czytanie nt. procesu pośredniej zmiany użytkowania gruntów, (ang. indirect land use change ? ILUC tj. proces przekształcania obszarów zasobnych w pierwiastek węgla oraz obszarów o dużej różnorodności biologicznej w obszary produkcji surowców służących do produkcji biopaliw) ? czyli zmianie dyrektyw: o jakości paliw i o wspieraniu odnawialnych źródeł energii.

 

Udział biokomponentów w paliwach

 

Przypomnijmy: aby zapobiec zjawisku wycinaniu lasów tropikalnych pod uprawy roślin oleistych w miejsce dotychczasowych upraw, które zostały przeznaczone na cele energetyczne, złożony w 2012 r. projekt KE przewidywał zmniejszenie udziału biokomponentów I generacji w paliwach w transporcie, czyli tych, które mogłyby być przeznaczone na cele spożywcze, do 5% (z 10% wprowadzonych przez dyrektywę z 2008 r.). Jest to niekorzystne dla krajów takich jak Polska, Niemcy czy Rumunia, w których biopaliwa pochodzą głównie z rodzimej produkcji, nie mają więc negatywnych skutków środowiskowych, a ich udział w rynku już obecnie dochodzi do 7%.

 

Stanowisko Parlamentu Europejskiego, przyjęte w 2013 r., zakładało górną granicę udziału biokomponentów w paliwach na poziomie 6%. Wspólne stanowisko Rady, które stanowi podstawę do prac w II czytaniu, ustanawia tę granicę na poziom...