Ewolucja zwierząt w miastach
Wzrost świadomości społecznej oraz znaczenia interdyscyplinarności jako sposobu działania dającego najbardziej efektywne rezultaty w procesie przekształceń przestrzennych zapoczątkowały zjawisko ?animalizacji?.
Miasta przestały być dogodnym środowiskiem życia już nie tylko dla zwierząt, ale też twórców miast ? ludzi. Próbę odwrócenia tego procesu poprzez dostosowanie przestrzeni miejskich jednocześnie do potrzeb wszystkich grup użytkowników jako rozwiązania komplementarnego podjęto w pierwszej kolejności w serii interwencji artystycznych ukierunkowanych na próbę tzw. animalizacji. Taką właśnie rolę w przestrzeni odegrały rzeźby londyńskiej grupy London Fieldworks, wystawione podczas Secret Gardens Project w Londynie w 2010 r. pod wspólnym hasłem Spontainous City In The Tree of Haven, kontynuowanym pod nazwą Spontainous City do chwili obecnej.
Biotop miejski
Jak zauważył Krier1, formuła miasta oparta na segregacji funkcjonalnej i strefowaniu z zapewnieniem jedynie funkcji produkcyjno-przemysłowej już się wyczerpała, czego dowodem jest postępująca degradacja i degeneracja struktur miejskich o tym charakterze. Jedną z przyczyna takiego stanu jest monogatunkowość miast.
W ten sposób w ujęciu ekologicznym można określić współczesne miasto w kontekście historycznie utrwalonej polityki urbanistycznej jako zwartą strukturę zdominowaną i wytworzoną przez jeden tylko gatunek ? człowieka ? i dost...