Mimo wielu trudności, jakie napotykają osoby chcące produkować prąd na własne potrzeby, energetyka prosumencka staje się coraz popularniejsza w Polsce.

Uchwalona przez Sejm ustawa o OZE (czeka na podpis prezydenta) pozwoli od 2016 r. odsprzedawać nadwyżki energii po cenie gwarantującej ekonomiczny sens instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo już w tym roku wystartował program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o nazwie Prosument, który pozwala uzyskać dotację do 40% kosztów kwalifikowanych, a na pozostałą kwotę niskooprocentowany kredyt.

Wysoka jakość, mniejsze ryzyko

Wiele osób, decydując się na instalację odnawialnego źródła energii, bierze pod uwagę tylko koszty zakupu i montażu, kompletnie pomijając inne kluczowe elementy, istotnie wpływające także na ekonomikę instalacji w czasie planowanej wieloletniej eksploatacji (koszty operacyjne). Planując instalację systemu fotowoltaicznego na własnym domu, warto zatroszczyć się o to, aby instalacja była dobra jakościowo i wykonana przez wyszkolonego specjalistę.

Zastosowanie komponentów niskiej jakości i posiadających słabe wsparcie producenta generuje dużo niższy koszt początkowy, ale w czasie ich użytkowania pojawią się koszty ukryte. Mogą się one wiązać z wymianą zepsutego uszkodzonego komponentu, wyższymi kosztami obsługi wadliwego sprzętu (częstsze przeglądy serwisowe) czy z kosztami uszkodzeń innyc...