Każdy, kto kiedykolwiek spacerując po zabytkowej miejscowości, pragnął zajrzeć do starego, ukrytego za ogrodzeniem ogrodu, mógł spełnić to marzenie na Festiwalu Otwarte Ogrody. Wtedy to mieszkańcy zorganizowali kameralne wydarzenia kulturalne i artystyczne w swoich prywatnych ogrodach, pracowniach i willach.

Współcześnie mazowieckie miasta-ogrody, mimo wielu niekorzystnych zmian w historycznych ogrodach i strukturze miejskiej, są przykładem wspaniałych realizacji ogrodowych i architektonicznych końca XIX i pierwszej połowy XX w. W niektórych ukrytych w podwarszawskich lasach miejscowościach zachował się również klimat przedwojennych letnisk. Ogrody i ich niepowtarzalny charakter powinny się stać wizytówką tych miast, dlatego przypomina o tym co roku Festiwal Otwarte Ogrody, który tym razem odbył się w Józefowie, Komorowie, Konstancinie, Milanówku, Podkowie Leśnej, Sadybie oraz Zalesiu Dolnym.
 
Kameralnie i artystycznie
Festiwal jest nie tylko pomysłem na przywrócenie atmosfery przedwojennego letniska, uzdrowiska i miasta-ogrodu, ale również strategią promocji tych miejsc poprzez piękne ogrody, zieleń miejską, architekturę oraz kulturę i sztukę, która od początku jest częścią codziennego życia tych miejscowości, które zamieszkuje wielu artystów.
Podczas tegorocznego festiwalu jak zwykle pokazali oni swoj...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?