W Ministerstwie Gospodarki zakończone zostały prace nad projektem Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

W najbliższych dniach zostanie on skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Charakteryzując ten dokument, przede wszystkim trzeba powiedzieć, że jest to program gospodarczy, a nie ekologiczny. Oznacza to, że wszystko, co w nim zaproponowano, jest korzystne z punktu widzenia społeczno-gospodarczego rozwoju naszego kraju. Oczywiście ta opłacalność nie musi być bezpośrednia i natychmiastowo odczuwalna. Realizacja programu wymagać będzie zaangażowania prywatnych i publicznych środków finansowych, które w określonej perspektywie powinny zapewnić zwrot kosztów, a nie tylko efekt ekologiczny. Ideą programu jest przekonanie, że niskoemisyjna transformacja gospodarki to szansa rozwojowa, a nie obciążenie dla gospodarki.

Drugim zasadniczym wyróżnikiem tego dokumentu jest oparcie się na modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Obecnie wiele gospodarek wciąż funkcjonuje zgodnie z linearnym modelem rozwoju, bazującym na schemacie ?weź, wyprodukuj, zużyj i wyrzuć?. Takie podejście prowadzi do wyczerpywania dostępnych zasobów, wzrostu emisji zanieczyszczeń, w tym emisji gazów cieplarnianych i dalszej degradacji środowiska. W tym kontekście naturalne wydaje się poszukiwanie innego, mniej zasobochłonnego modelu rozwoju w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Podstawową zaletą wprowadzenia takiego rozwiąza...