Na terenie znajdującego się u zbiegu ulic Filtrowej i Raszyńskiej w Warszawie XIX-wiecznego zespołu architektury przemysłowej, gdzie wciąż działają filtry powolne, powstał nowy budynek ozonowania i filtracji na węglu aktywnym. Z zewnątrz nawiązuje on do dawnej, zabytkowej zabudowy, jednak wewnątrz zastosowano najnowocześniejsze technologie.

Obiekt ten jest częścią projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”, realizowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Funduszu Spójności. Stworzeniem tego obiektu zajęła się firma Seen Technologie. Budynek powstawał w latach 2007-2009 w formule „projektuj i buduj”, co wymagało jednoczesnego koordynowania prac projektowych i budowlanych.
 
Tereny zieleni
 
Projekt terenów zieleni wokół powstałego budynku, projekt ogrodu na dachu, małej architektury i iluminacji ogrodu przygotowała Magdalena Kazulo-Kleyff z pracowni LANDSHAPE projektowanie i konsulting. Budynek oraz jego otoczenie zostały zaprojektowane w duchu założenia Lindleya, aby zachować tożsamość tego miejsca. Duże przestrzenie trawiaste z pojedynczymi drzewami świetnie wpisały się w krajobraz „filtrów warszawskich”. Budowla, mimo iż ma sześć kondygnacji i 12,5 tys. m2 powierzchni, nie przytłacza...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?