Tereny wiejskie zostały określone w nowej perspektywie finansowej (2014-2020) jako jeden z pięciu strategicznych obszarów wsparcia unijnego dla Polski.

Dodatkowo we wszystkich dokumentach programowych wskazuje się szczególne podejście do inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii, a także ze zwiększeniem efektywności energetycznej.

Co prawda nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), będący podstawowym źródłem finansowania rozwoju wsi, nie wyróżnia jednoznacznie działań poświęconym bezpośrednio OZE, ale w kilku działaniach wyraźnie preferowane są projekty, które uwzględniają takie technologie. W najbliższych latach nie tylko zacznie dominować PROW, lecz także po raz pierwszy każdy program, zarówno krajowy, jak i regionalny z Funduszu Spójności (ok. 6,2%), będzie wskazywał sposób inwestowania w rozwój obszarów wiejskich. Tak więc łącznie z PROW (II filar) na dotacje przeznaczonych zostanie 13,5 mld euro, a z Funduszu Spójności 5,2 mld euro.

Według aktualnej unijnej definicji, chodzi inwestycje w miejscach zlokalizowanych w gminach wiejskich lub wiejsko-miejskich, ale w miejscowościach o nie większej stałej liczbie mieszkańców niż 5 tysięcy. Dotowane są także działania polegające na tworzeniu nowych miejsc pracy na tych obszarach oraz przetwórstwo wtórne i pierwotne płodów rolnych, bez względu na lokalizację.

W ramach PROW

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich wspiera moderni...