Inwestycje ekologiczne, czyli realizacja przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska lub wykorzystaniem jego zasobów, stanowią istotną część całkowitych wydatków w tym zakresie. Pamiętać jednak należy także o kosztach bieżących, ponoszonych przez osoby, instytucje i podmioty gospodarcze, a związanych z opłatami za usługi środowiskowe i obejmujących koszty operatorów instalacji oraz opłaty ekologiczne za korzystanie ze środowiska.
Źródła finansowania przedsięwzięć ochrony środowiska można podzielić na publiczne, prywatne oraz publiczo-prywatne. Publiczne – pochodzą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządowych oraz pozabudżetowych instytucji dysponujących środkami publicznymi. Prywatne to środki własne inwestorów, środki pochodzące z banków, funduszy inwestycyjnych, towarzystw leasingowych itp. Z kolei prywatno-publicznymi środkami finansowania są np. środki spółek prawa handlowego z udziałem podmiotów publicznych, środki prywatne wspólnie z publicznymi, podejście BOT.
Formami finansowania przedsięwzięć ochrony środowiska są: fundusze własne inwestorów, pożyczki, dotacje i dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów udzielane przez fundusze ekologiczne (NFOŚiGW oraz fundusze wojewódzkie), kredyty preferencyjne, udzielane np. przez Bank Ochrony Środowiska z dopłatami do oprocentowania lub ze środków donatorów, czy też k...