By sprostać potrzebom związanym z wymianą urządzeń niespełniających norm emisji spalin, w Polsce wprowadzane są programy wspierające finansowo inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej. Wśród nich wyróżnić należy dwa o zasięgu krajowym: ?Czyste Powietrze? oraz ?Mój Prąd?.

Wymiana tych urządzeń jest konieczna, ponieważ główną przyczyną złej jakości powietrza w Polsce jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia wydobywające się ze źródeł o wysokości poniżej 40 m. Są one związane z działalnością człowieka, najczęściej emitowane przez piece i kotły domowe, w których spalane są złej jakości paliwa, a także przez transport komunikacyjny.

?Czyste Powietrze?

Jest to program dotacyjno-pożyczkowy oferowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we współpracy z wojewódzkimi funduszami. Od lipca 2019 r. w realizację programu włączyły się także niektóre gminy. Program umożliwia otrzymanie do 90% dotacji na wymianę starych źródeł ciepła na paliwa stałe, termomodernizację budynków czy też wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W programie oferowana jest także niskooprocentowana pożyczka na uzupełnienie kosztów kwalifikowanych inwestycji do 100%, instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Beneficjentami programu mogą być właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Wnioski przyjmowane są w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospod...