Forum Biomasy, które odbyło się w dniach 22-23 marca br. w Ostrołęce, zorganizowała firma SC Consulting w ramach projektu PowerMeetings.pl. Konferencję zainaugurował Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentem Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki wystąpieniem na temat nowej ustawy o OZE.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE), na koniec grudnia 2011 r. moc koncesjonowanych elektrowni na biomasę wyniosła blisko 410 MW, a kolejnych ok. 33 MW objętych było promesą. Jak szacuje dr Zdzisław Muras, dyrektor Departamentu Przedsiębiorstw Energetycznych URE, na początku marca br. elektrownie na samą biomasę wyprodukowały ponad milion MWh energii elektrycznej. Według wyliczeń Andrzeja Rubczyńskiego, dyrektora Departamentu Rozwoju PGNiG TERMIKA, dziś jedynie 15% biomasy agro używanej przez energetykę pochodzi z Polski, a krajowe rolnictwo traci rocznie setki milionów złotych na rzecz zagranicznych wytwórców.
PGNiG TERMIKA ma już zakontraktowanych na 17 lat ok. 350 ha wierzby energetycznej na terenie Mazowsza. Swoje plantacje posiada także Dalkia Polska. Zwiększenie dostaw biomasy agro planuje też m.in. elektrociepłownia Stora Enso Poland Ostrołęka. Jak poinformowała Marzena Bednarczyk ze Stora Enso, firma aktualnie poszukuje partnerów, plantatorów-dostawców dysponujących wiedzą i kapitałem umożliwiającym zaciąganie długoterminowych zobowiązań i inwestycji na rzecz zagwarantowania agrobiomasowego paliwa na potrzeby elektrociepłowni.
 
Planowany układ schematu logistyki dostaw w Grupie EDF, oparty na platformach logistycznych zaprezentował Andrzej Kutrzuba dyrektor biura ds. biomasy PHU Energokrak. Podkreślił przy tym, że zauważalnie wzrósł udział dostaw kolejowych w całości dostaw biomasy do Grupy EDF. Obecnie szacowany jest on na ok. 15%, zakłada się natomiast, że od 2020 r. będzie to minimum 50%. Projekty rozwojowe Grupy EDF w Polsce w zakresie biomasy przedstawił Thierry Deschaux, dyrektor ds. akwizycji i rozwoju EDF Polska Centrala. Natomiast Grzegorz Tarasów, dyrektor ds. komunikacji marketingowej Grupy CTL, omówił temat transportu biomasy na cele energetyczne na przykładzie rozwiązań CTL Logistics, a Robert Kantek, dyrektor ds. sprzedaży, zaprezentował rozwiązania logistyczne w transporcie biomasy proponowane przez Freightliner PL.
O zagrożeniach związanych z samozapłonem biomasy na dużych składowiskach mówił Bogdan Warchoł z Polish Energy Partners. Istniejący potencjał w zakresie biomasy z upraw energetycznych w Polsce przedstawił prof. Antoni Faber z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Agnieszka Krawczyk z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego omówiła natomiast doświadczenia praktyczne w zakresie zakładania i rozwoju plantacji energetycznych.
Wojciech Mazurkiewicz, prezes Zarządu AES, przedstawił formuły handlu biomasą. Słuchacze mieli okazję zapoznania się z możliwościami kontraktacji i rozliczania dostaw biomasy obecnie i w perspektywie kilku kolejnych lat, ale też poznać plany i doświadczenia związane ze spalaniem biomasy w kilku grupach energetycznych oraz w przemyśle papierniczym.
(az)