Tegoroczne, już dwudzieste Targi Poleko odbywały się miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Ten przyspieszony z uwagi na grudniową konferencję COP14 termin oraz kapryśna pogoda nie były bez znaczenia. Targi odwiedziło mniej osób niż w ub.r. Fakt ten nie zmniejszył jednak rangi tego wydarzenia.

Oficjalny temat przewodni Targów brzmiał „Technika dla klimatu Ziemi”. Było to nawiązanie do organizowanej również na terenie MTP już w grudniu Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Zainteresowanie wzbudzały nowoczesne ekspozycje krajowych i zagranicznych wystawców oraz bogaty program wydarzeń. Nie zabrakło również wystąpień narodowych, przygotowanych przez takie kraje, jak: Czechy, Dania, Francja, Irlandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria i Szwecja. W Targach wzięło udział blisko 1000 wystawców z ponad 20 krajów.
Po raz kolejny Targi POLEKO udowodniły, iż są liderem targów ekologicznych w Polsce i tej części Europy. Były również okazją do podsumowania podczas konferencji prasowej dokonań prof. M. Nowickiego na stanowisku ministra środowiska.
Sukcesem okazał się Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny, który zgromadził ok. 700 gimnazjalistów i licealistów z całej Polski. Kulminacyjnym momentem sesji plenarnej było odczytanie oraz przegłosowanie treści apelu młodych do uczestników grudniowego szczytu COP14.
Targom POLEKO towarzyszyły liczne debaty, konferencje i seminaria. Jednym z nich było zorganizowane przez redakcję „Czystej Energii” i Międzynarodowe Targi Poznańskie Forum Czystej Energii.

Forum Czystej Energii
Forum to towarzysząca Salonowi Czystej Energii (SCE) tzw. edukacja przy wystawcy. Przez cztery dni ponad czterdziestu referentów w specjalnie zbudowanej salce konferencyjnej starało się przekazać najaktualniejszą wiedzę na temat trendów rozwoju, praktycznych zastosowań i technologii związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w elektroenergetyce, gminie, a także w każdym domu, możliwości finansowania projektów wykorzystujących OZE, oraz oszczędzania energii. W Forum wzięło udział ponad 450 osób.
Sprawę umocowania energetyki odnawialnej w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2030 r., oraz kwestie planowanych przez Ministerstwo Gospodarki systemów wsparcia dla rozwoju poszczególnych rodzajów OZE przedstawił Zbigniew Kamieński, dyrektor Departamentu Energetyki w MG (fragmenty tej prezentacji w ramce). Najnowsze trendy rozwoju energetyki rozproszonej w Europie i Polsce zaprezentował prof. Tadeusz Skoczkowski, prezes KAPE, a sprawy związane z wydawaniem koncesji na wytwarzanie energii z OZE – Zdzisław Muras, URE.
 Znakomici znawcy poszczególnych rodzajów OZE omówili aktualny stan i bariery w rozwoju ich wykorzystywania, a praktycy podzielili się swymi doświadczeniami z budowy i funkcjonowania instalacji różnych mocy do spalania i współspalania biomasy. Zastanawiano się, czy np. energetyka wiatrowa ma już otwartą drogę rozwoju, czy też istnieją jeszcze poważne bariery. O barierach mówiono również w kontekście realizacji projektu budowy biogazowni w każdej gminie. Nie zabrakło prezentacji promujących sprawy związane z oszczędzaniem energii, np. poprzez zamianę energochłonnych systemów świetlnych na nowoczesne energooszczędne. Zaprezentowane zostały możliwości dofinansowania poszczególnych projektów z PO IiŚ (prezentacja Instytutu Paliw i Energii jako Instytucji wdrażajacej) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Ochrony Środowiska.
Wygłoszono również referaty o tematyce daleko wybiegającej w przyszłość, dotyczące paliw tzw. II generacji, ogniw paliwowych oraz przykłady szwedzkich rozwiązań z zakresu w spalania paliw z biomasy i ich produkcji.


Minister na Forum Czystej Energii
Minister prof. Maciej Nowicki w towarzystwie Przemysława Trawy, prezesa MTP, z wielkim zainteresowaniem zwiedził Salon Czystej Energii, zatrzymując się na wielu stoiskach i rozmawiając z wystawcami. Już tradycyjnie odwiedził Forum Czystej Energii, wyrażając zainteresowanie problemami i istniejącymi barierami w rozwoju OZE. W ubiegłym roku w tym samym miejscu apelował o to, aby o wszystkich sprawach i bolączkach informować go bezpośrednio. Mam nadzieję, że do ministra docierały odpowiednie informacje o postępach i trudnościach we wdrażaniu OZE.

Medale i wyróżnienia
Podczas uroczystej gali Targów POLEKO wręczono Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz nagrody Achantus Aureus.
Cieszy fakt, że z 11 przyznanych Złotych Medali cztery przypadły firmom z Salonu Czystej Energii.
Złoty Medal otrzymały firmy:
  • Ochsner za pompę ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej EOUROPA 313.1
  • Sunex za kolektor słoneczny płaski o nazwie „Re 2.85”,
  • PPUH Horus Energia za biogazowy agregat kogeneracyjny HE-KEC-480/510-Pg480-P,
  • Asket Roman Długi za linię technologiczną BIOMASSER do produkcji brykietów ze słomy.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju i ciekawych pomysłów w dziedzinie wykorzystania energii OZE.
Przedstawione na Forum prezentacje znajdują się również na stronie www.czystaenergia.pl/seminaria/Poleko2008
Urszula Wojciechowska
 
Wybrane fragmenty z prezentacji Zbigniewa Kamieńskiego
 
Cieszę się, że mogę systematycznie na kolejnych konferencjach w ramach Poleko przybliżać państwu to, co dzieje się w zakresie rozwoju wykorzystania OZE w Polsce.
Jeżeli spojrzeć na projekt polityki energetycznej Polski do 2030 r., to wyraźnie widać, że akcentujemy w jednym z pięciu obszarów rozwój odnawialnych źródeł energii, czyli są one nie marginesem, dodatkiem, ale bardzo istotną, integralną częścią całego sektora energetycznego. Zresztą dlatego sprawy energetyki odnawialnej prowadzone są w MG, a nie w MŚ, z którym stale współpracujemy w tym zakresie. Energetyka odnawialna leży w gestii MG, bo tam faktycznie zachodzi sterowanie całym systemem energetycznym. Tylko wówczas stanie się ona faktycznie integralnym elementem i będzie traktowana tak samo jak pozostałe rodzaje energy mix. To chyba bardzo ważne stwierdzenie, że mamy absolutnie pozytywne podejście do rozwoju OZE.
Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które niby są oczywiste, ale czasami nie do końca wiadomo, jakie jest podejście naszego rządu do rozwoju OZE. Tym punktem, który zmienił rzeczywistość, są konkluzje Rady Unii Europejskiej z ub.r. Te konkluzje to w istocie hasło 3 x 20, a jedna z tych „dwudziestek” to odnawialne źródła energii. Zatem cel na 2020 r. dla całej Unii to 20% udziału energii odnawialnej w energii finalnej. Obecny poziom to ok. 8,5%.
W ramach tego projektu poszczególnym krajom zostały wyznaczone określone cele, żeby w skali UE osiągnąć 20%. Cel dla Polski to 15%. Przyjęto zasadę, że połowę wymaganego poziomu 20% liczono dla wszystkich krajów tak samo, a druga połowa była waloryzowana.
Trwają intensywne prace, które rozłożą te 15% na energię elektryczną, ciepło, chłód i biopaliwa transportowe. W ramach tych trzech obszarów proponowane będą konkretne technologie i rozwiązania, które chcemy rozwijać. Nie da się tego do końca administracyjnie podzielić, trzeba więc znaleźć mechanizmy, które będą stymulowały cały program. Naszym założeniem jest to, aby osiągnięcie tego celu następowało przy jak najniższych kosztach. Dlatego optymalizujemy nasz udział i tworzymy mechanizmy wsparcia. To nasza filozofia. Część krajów podchodzi do tego bardziej administracyjnie. My uważamy, że nikt od czasów starożytnych nie wymyślił lepszego mechanizmu od rynkowego. Trzon administracyjny może się pomylić, rynek nigdy się nie myli.
Jakie są najważniejsze założenia dla energii elektrycznej wytwarzanej z OZE? Przede wszystkim chcemy, żeby nastąpił rozwój zarówno biomasy, jak i energetyki wiatrowej. Jeśli chodzi o tę drugą, to chcielibyśmy, żeby budowano farmy wiatrowe również na Morzu Bałtyckim, a nie tylko na lądzie. W tym zakresie pojawiły się już pewne inicjatywy i myślę, że te projekty są możliwe do zrealizowania. Natomiast jeśli chodzi o biomasę, to pragniemy wykorzystywać ją jak najefektywniej w układach skojarzonych. Chcemy też, żeby polska mapa wytwarzania energii elektrycznej z wymiaru punktowego zyskiwała postać rozproszonej. W każdej polskiej gminie w 2020 r. powinna funkcjonować przynajmniej jedna biometanownia. Zapewni to bardzo efektywne zagospodarowanie biomasy.
Przewidujemy też wykorzystanie odpadów komunalnych. Mam nadzieję, że MŚ upora się z pewną szczegółową regulacją. Umożliwi to w ramach termicznego przekształcania odpadów komunalnych przyznanie dodatkowego bonusu w postaci zielonych certyfikatów. Przyjęte regulacje dają możliwość określenia, jaka część energii z takiego procesu będzie energią zieloną. To pewien przełom w myśleniu w Polsce, zatem uważam, że zapewni on spore, dodatkowe korzyści.
Chciałbym, żeby fotowoltaika (czy też jeszcze inny sposób przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną, może bardziej efektywny) mogła konkurować z innymi procesami.
Zdecydowaliśmy kilka lat temu, aby polskim mechanizmem wsparcia dla energii elektrycznej z OZE były tzw. zielone certyfikaty. W tej chwili w ramach UE cztery kraje poszły tą drogą, stosując mechanizm rynkowy. Są to Wielka Brytania, Szwecja, Włochy i Polska. Inwestorzy sami mogą powiedzieć, czy to rozwiązanie, praktykowane od 1 października 2005 r., daje im komfort funkcjonowania, czy też występują trudności. Z moich rozmów wynika, że większość w pełni akceptuje polski system.
Biomasa ma być spalana przede wszystkim w układach kogeneracyjnych. W ramach pozyskiwania ciepła bardzo chcemy rozwinąć możliwość korzystania z wód geotermalnych. Myślimy tu przede wszystkim o pompach ciepła, ale nie tylko. Ten obszar w Polsce jest w zbyt małym stopniu wykorzystywany. Pragniemy, aby nastąpił wzrost instalowania kolektorów słonecznych, żeby stały się one standardem, by montowano je wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe.
Jednak aby to, o czym powiedziałem, mogło być zrealizowane, żeby wszyscy ci, którzy chcą wykorzystywać ciepło niesieciowe z OZE, zyskali taką możliwość, tworzymy specjalny mechanizm wsparcia, który będzie bazował na systemie podatkowym. Mam nadzieję, że przekonam ministra finansów, iż z punktu widzenia gospodarki jest to rozwiązanie korzystne.