Tegoroczne, już dwudzieste pierwsze, POLEKO odbyły się tradycyjnie w drugiej połowie listopada. Chociaż tematyką targów była gospodarka odpadami, to z uwagi na obecnie trwający boom na odnawialne źródła energii zainteresowanie ta branżą okazało się bardzo duże.
Część wystawców związanych z energetyką odnawialną pomimo zapowiadanej na maj drugiej edycji targów Greenpower, poświęconych wyłącznie OZE, pozostała wierna Salonowi Czystej Energii na POLEKO. Ekspozycja ta cieszy się niesłabnącą popularnością, gdyż wiele firm posiada poza ofertą ściśle związaną z branżą OZE produkty dla firm działających w ochronie środowiska. Do takich można zaliczyć np. zbiorniki na biogaz, którymi są zainteresowani zarówno budujący biogazownie rolnicze, jak i oczyszczalnie ścieków. Podobnie jest z agregatami kogeneracyjnymi. W Salonie prezentowało się ok. 100 firm.
Tematyka tegorocznego Forum jak zwykle była szeroka (ponad 30 referentów) i dostosowana do aktualnych trendów oraz warunków. W związku z przyjętą przez Radę Ministrów Polityką energetyczną Polski do 2030 r. Iwona Gawłowska z Ministerstwa Gospodarki przedstawiła prezentację odnośnie zapisów dot. rozwoju OZE w tym dokumencie. O obecnym systemie wsparcia inwestycji OZE i perspektywach jego funkcjonowania obszerny referat wygłosiła dr Zdzisława Murasa z URE. Poruszono też m.in. sprawy biogazowni rolniczych, wykorzystania energii słońca do produkcji ciepłej wody oraz suszenia osadów ściekowych. Omówiono wyniki testów współspalania agrobiomasy w związku ze stopniowym ograniczaniem spalania biomasy pochodzenia leśnego. Warto uczyć się na przykładach już sprawdzonych w innych krajach, nie brakowało więc prezentacji przykładów szwedzkich, norweskich, niemieckich i fińskich. Część rozwiązań opisano już w listopadowej „Czystej Energii”, którą otrzymał każdy uczestnik Forum. Pozostałe teksty będą publikowane w kolejnych wydaniach.
Już tradycyjnie minister środowiska, prof. Maciej Nowicki, w towarzystwie władz MTP z wielkim zainteresowaniem zwiedzał Salon Czystej Energii i jak zwykle zatrzymał się na Forum Czystej Energii. Wyraził słowa uznania dla organizatorów i referentów. Mówiąc o swym zainteresowaniu OZE, natchnął obecnych na sali do wzmożonych działań, za co został nagrodzony gromkimi oklaskami.
O tym, jak zmienia się podejście do energetyki odnawialnej, niech świadczy fakt, że na 13 złotych medali sześć otrzymały firmy z Salonu Czystej Energii. Dwa medale zdobyła firma zgłaszająca Centrum Elektroniki Stosowanej CES za trójmembranowy zbiornik biogazu oraz za ultradźwiękowy dezintegrator osadu ściekowego.
Po jednym medalu otrzymały: firma: Watt za wysokoefektywny kolektor płaski WATT 4000, PPUH „HORUS – ENERGIA” za agregat prądotwórczy zasilany olejem roślinnym z odzyskiem ciepła HE-KEC-SRK-280/380, POL-MOT WARFAMA za kompletną linię do brykietowania słomy H010, oraz firma zgłaszająca  Delgreen za elektrownię wiatrową WES 30 mk1.
Prezentacje w formie elektronicznej znajdują się na www.czystaenergia.pl/imprezy/Poleko/2009

Urszula Wojciechowska