Fotowoltaika bez wsparcia
Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (PTF) wskazuje, że Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, które nie wspierają rozwoju słonecznej energii elektrycznej (fotowoltaiki).
W Warszawie 16 grudnia 2010 r. na konferencji „Fotowoltaika: perspektywy rozwoju w Polsce – mechanizmy wsparcia i bariery prawno-administracyjne przy instalacji systemów fotowoltaicznych w Polsce” eksperci powstającego sektora fotowoltaicznego, małych i średnich przedsiębiorstw, władz lokalnych, uczelni analizowali zasygnalizowane w temacie spotkania kwestie.
Profesor Maciej Nowicki, były minister środowiska, podkreślał, że fotowoltaika ma sens, ale w Polsce powtarzane są stereotypy, z którymi bardzo ciężko jest walczyć. Co gorsza, są one powielane w zapisach państwowych, m.in. w Polityce energetycznej Polski do 2030 r., strategicznym dokumencie dla rozwoju energetyki. Zawarte w nim założenie, że do 2020 r. nominalna moc instalacji PV w Polsce ma wynieść 2 MW, a w 2030 r. – 32 MW, jest błędne.
Kolejni prelegenci przedstawili stopień rozwoju i perspektywy dla fotowoltaiki na świecie. Omówiono historię sukcesu fotowoltaiki w Niemczech i to, w jaki sposób na ten sukces wpłynęło wprowadzenie taryf stałych (feed-in tariff). Mocno krytykowano polski plan działań w zakresie OZE oraz finansowanie PV w Polsce.
Uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego podkreślali, że istniejące ure...