Rekordową cenę 147 dol. za baryłkę ropy odnotowano w lipcu 2008 r. A spekulacje na temat jej dalszego wzrostu do 200 dol. stały się niezwykle prawdopodobne, co spowodowało zwiększone zainteresowanie gazem i węglem jako tańszymi źródłami energii.

Jednakże kryzys gazowy na początku 2006 r. i trudności w utrzymaniu stałych dostaw gazu latem 2008 r. przyczyniły się do tego, że Europa może nie dysponować zasobami energii na wymaganym poziomie. Jedynym możliwym rozwiązaniem narastającego problemu jest dywersyfikacja dostaw energii z uwzględnieniem źródeł odnawialnych. W pakiecie 3x20 został wyznaczony cel dla OZE – 20% udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych do 2020 r. Motywacją do podjęcia tej decyzji była również potrzeba ustabilizowania emisji gazów cieplarnianych na poziomie 450-550 ppm, co prowadzi do konieczności dekarbonizacji źródeł energii.
 
Jak zrealizować unijny cel
Fotowoltaika to jedno z możliwych rozwiązań tego zagadnienia. Podstawową zaletą jest tu brak monopolu na wykorzystanie energii słonecznej przez jakiekolwiek państwo. Rynek europejski, zwyżkujący w zakresie fotowoltaiki w 2007 r., utrzymał ten trend także w 2008 r. W 27 krajach UE wyprodukowano w 2007 r. 4 TWh energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych.
Proponowane przez Komisję Europejską w przestawionym w listopadzie 2007 r. Europejskim Strategicznym Planie ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?