Sektor fotowoltaiczny w Polsce utrzymuje czołową pozycję wśród odnawialnych źródeł energii. W 2023 roku moc zainstalowana PV wzrosła o kolejne 4,6 GW, osiągając łącznie na koniec pierwszego kwartału br. 17,7 GW. Kolejne 17 GW w tym segmencie ma wydane decyzje o warunkach przyłączenia.

Jak ocenia wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka: – Fotowoltaika w ciągu ostatnich lat stała się jednym z filarów polskiej transformacji energetyczne. Wiceminister dodaje, że rząd podejmuje działania, by podtrzymać zaufanie do OZE i utrzymać atrakcyjność ekonomiczną inwestycji w fotowoltaikę, która wnosi istotny wkład w ograniczanie cen energii i w ochronę środowiska. 

Nowe zachęty

Zwiększeniu atrakcyjności ekonomicznej mikroinstalacji miałoby służyć między innymi zwiększenie zwrotu nadpłaty z depozytu prosumenckiego z 20% do 30% dla tych, którzy będą się rozliczali w systemie godzinowym (nowym), a nie w miesięcznym. Jak deklarował wiceminister Motyka, rozwiązania te mają trafić pod obrady Sejmu na jesieni br. Zapowiedział też ułatwienia w przepisach, które pozwolą o połowę skrócić proces uzyskiwania zgód i pozwoleń na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Kondycję sektora PV, jego perspektywy oraz nowe trendy przedstawia coroczny raport Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), którego XII edycja ukazała się w cze...