Relatywnie najmłodszym sektorem rynku energii odnawialnej w Polsce są elektrownie słoneczne. Zainteresowanie fotowoltaiką potencjalnych użytkowników ? zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych ? jest coraz większe.

Energia słoneczna jest szczególnie atrakcyjna ze względu na swoją dualność, ponieważ można ją przekształcić w energię zarówno cieplną, jak i elektryczną. Dużą zaletą jest również jej ilość i dostępność zasobów. Główną barierą, jaka hamuje rozwój tego typu inwestycji na terenie naszego kraju, jest brak unormowanej sytuacji prawnej. Ani indywidualni, ani komercyjni inwestorzy nie wiedzą, na jakie wsparcie ze strony państwa mogą liczyć przy tego typu realizacjach. Ciągle trwają prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii, która ma uregulować ten sektor gospodarki naszego kraju.

Mikroinstalacje

Indywidualni inwestorzy fotowoltaiczni to osoby, które pragną wykorzystać energię promieniowania słonecznego do zasilania swoich domów w energię elektryczną. Zgodnie z zapisami Prawa energetycznego (najnowsza wersja pochodzi z 11 września 2013 r.), przez mikroinstalacje należy rozumieć: odnawialne źródło energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 120 kW. Do tych instalacji zalicza się przede wszystkim inwestycje fotowoltai...