Frakcja palna w ciepłowniach
Wobec braku wystarczających mocy przerobowych w istniejących cementowniach i ITPOK-ach trwa dyskusja na temat możliwości termicznego przekształcania frakcji palnej w ciepłowniach.
Pomysł nie jest nowy. Producenci paliw z odpadów starają się nim zainteresować ciepłowników od lat, także podczas konferencji organizowanych przez Abrys. Jak dotychczas, bez powodzenia ze względu na przeszkody natury technicznej i prawnej. Wygląda jednak na to, że determinacja producentów paliw może przynieść pożądany przez nich efekt. Wysiłki idą w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich zakłada przystosowanie ciepłowni (wzorem czeskim) do spalania RDF-u. Drugi to opracowanie nowego rodzaju paliwa specjalnie dla istniejących już ciepłowni. Prace nad jego składem trwają na Uniwersytecie Śląskim.
Specjalne wymagania
W polskim systemie prawnym paliwa alternatywne stanowią odpady o kodzie 19 12 10. Ich zagospodarowanie przez termiczne przekształcanie podlega regulacjom Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach1, w szczególności obowiązkowi prowadzenia tego procesu w spalarniach lub współspalarniach odpadów, które spełniają bardzo rygorystyczne wymagania. Wymagania te dotyczą m.in. temperatury spalanie i emisji gazów. Skład odpadów poddawanych spalania może być bardzo różny, co nie pozostaje bez wpływu na wielkości emisji do powietrza, powstającej w wyni...