Rosnąca liczba pojazdów w Polsce zwraca uwagę nie tylko na problem warunków (przede wszystkim drogowych) ich eksploatacji, ale również na kwestię zagospodarowania aut po zakończeniu użytkowania. Z uwagi na starzejący się park samochodowy w kraju coraz bardziej istotne staje się zagadnienie jego recyklingu.
Zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji określa Ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (DzU nr 25, poz. 202, z późn. zm.) oraz przepisy wykonawcze.
Postępowanie
Recykling pojazdów można podzielić na trzy zasadnicze etapy. Pierwszy z nich to osuszanie i demontaż. Z pojazdu demontuje się wszystkie możliwe elementy, np. akumulator, katalizator, filtr oleju i zbiornik na gaz (samochody z instalacją gazową). Prowadzi się również osuszanie pojazdu z płynów eksploatacyjnych. Następny, drugi etap to strzępienie. W rezultacie odzyskiwany jest złom wsadowy, magnetyczny będący najwyższej jakości surowcem do wytopu stali oraz odpady postrzępiarkowe (ASR – ang. automotive shredder residute), zawierające metale kolorowe i niemetaliczne frakcje materiałowe. Postępowanie z odpadem postrzępiennym (ARS Management) jest ostatnim etapem. Następuje dalszy odzysk surowców i materiałów z odpadów postrzępiarkowych na liniach do segregacji. Technologia taka pozwala na odzysk z odpadó...