Szczecin jest z pewnością miastem, które ze względu na swoje usytuowanie oraz warunki przyrodnicze ma doskonałe możliwości do realizacji projektów z zakresu edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.

Otoczony trzema puszczami, z soczystą zielenią parków miejskich, skwerów, zadrzewień oraz akwenów wodnych pozwala swoim mieszkańcom na codzienny relaks z dala od spalin i zatłoczonych ulic – pośród zieleni i nad wodą. Szczególnie tereny leśne i parkowe stwarzają znakomite warunki do aktywnego spędzania czasu i jednocześnie edukacji przy bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Służą temu ścieżki oraz szlaki dydaktyczne – przyrodnicze, turystyczne, historyczne oraz polany rekreacyjne i edukacyjne.
Szczeciński samorząd wspiera działania z zakresu edukacji ekologicznej, realizując projekty z pomocą wsparcia finansowego z zewnątrz, np. funduszy Unii Europejskiej czy funduszy norweskich.
 
„Szczecińska sieć edukacji ekologicznej na rzecz środowiska”
To projekt kompleksowej edukacji ekologicznej, dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W jego realizację, poza miastem, zaangażowane są trzy organizacje pozarządowe: Liga Ochrony Przyrody w Szczecinie, zachodniopomorski oddział Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz szczeciński oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.
Doświadczenia tych organizacji służą podnoszeniu świadomości ekologicznej lokalnej społeczności, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży w dziedzinie ochrony środowiska przyrodniczego, ochrony zwierząt i przeciwdziałania ich bezdomności oraz z zakresu aktywnej turystyki edukacyjnej i rozwijania bazy ekologicznej szkolnych schronisk młodzieżowych.
Edukacja ekologiczna w ramach projektu realizowana jest za pośrednictwem seminariów i kursów szkoleniowych, warsztatów środowiskowych, kampanii informacyjnych, konferencji naukowych, wyjazdów edukacyjno-ekologicznych, konkursów ekologicznych –fotograficznego, rysunkowego i malarskiego – oraz plenerów malarskich promujących przyrodę Pomorza Zachodniego. Ponadto opracowywane są wydawnictwa poświęcone aktywnej edukacji i turystyce ekologicznej, ochronie zieleni miejskiej czy wolontariatowi na rzecz zwierząt. Projekt obejmuje również organizowanie prelekcji i wykładów z zakresu ochrony środowiska i zwierząt, wycieczek przyrodniczych, akcji środowiskowych propagujących ideę ochrony przyrody, ekologiczny styl życia oraz podnoszących świadomość w zakresie praw zwierząt, konkursów dotyczących ochrony środowiska naturalnego i turystyki krajoznawczej. Projekt będzie realizowany do końca 2010 r.
 
Kontakt z przyrodą
Nic tak nie uczy jak bezpośredni kontakt z przyrodą. Edukacja ekologiczna ma na celu odpowiednie kształtowanie postaw człowieka wobec środowiska naturalnego. Wskazuje, w jaki sposób należy racjonalnie korzystać z zasobów środowiska i umożliwia zrozumienie procesów oraz sieci zależności zachodzących w przyrodzie. Dlatego wspieranie działań z zakresu edukacji ekologicznej jest i powinno być dla każdego samorządu lokalnego zadaniem ważnym, realizowanym we współpracy z wieloma podmiotami, szczególnie z organizacjami pozarządowymi, by trafiać z ekologicznym przesłaniem do jak największej liczby odbiorców.
 
 
Jacek Kowalski,
 Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska,
Urząd Miasta Szczecin
 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism