Koncepcja miasta ekologicznego stanowi nie lada wyzwanie dla logistyków. Znalezienie odpowiedzi na trzy podstawowe pytania, przedstawione w I części artykułu, może pomóc w jej usystematyzowaniu.

W I części artykułu zgłębiono temat charakteru miasta ekologicznego – czy jest ono tylko alternatywą dla państw bogatych, czy też może być rozwijane na szeroką skalę. Pozostało więc znaleźć odpowiedź na dwa pozostałe pytania: czy i w jaki sposób można tworzyć ideologię ekologicznego stylu życia społeczności lokalnej i czy logistyką miasta ekologicznego ma swoja specyfikę (a jeśli tak, to na czym polega)?

Ideologia ekologicznego stylu życia
Powszechnie wiadomo, że ludzie w swoim codziennym postępowaniu nie zwracają szczególnej uwagi na rozmiar szkód, powodowanych w otoczeniu przyrodniczym. To, z czego korzystamy, jest nam przez naturę dane i o ile nie przychodzi nam za to płacić, zachowujemy się w nieracjonalny sposób. Zmiana takiego stylu bycia wymaga zmiany kulturowej. Każdy członek wspólnoty jest świadomy faktu, że posiada ogólną postawę albo że jego postawę podziela reszta wspólnoty – to tworzy świadomość tożsamości postaw. Jednostka, chcąc zdobyć uznanie i zapewnić sobie pozytywny oddźwięk emocjonalny w grupie „swoich”, musi zachowywać się tak, jak jej inni członkowie.
Ideologia miasta ekologicznego narzuca konieczność wypracowania pewnych wartości i doprowadzenia do zbieżności z nimi postaw. Taki cel osiągany jest...