Czynników wpływających na ilość wytwarzanych odpadów jest wiele. Jednym z nich może być uboczny skutek wprowadzenia programu 500+. Czy mógł się także przyczynić do wzrostu ilości wytwarzanych odpadów? Zdania w tej kwestii są podzielone.

Z wielu miejsc w Polsce docierają do nas informacje, że znacząco wzrosła w tym roku ilość odpadów trafiających do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). W szczególności dotyczy to odpadów selektywnie zebranych, ulegających biodegradacji oraz wielkogabarytowych. Sygnały z rynku odpadów komunalnych nie są jednoznaczne, bowiem jest on bardzo rozchwiany. Są miejsca, w których odnotowano znaczący wzrost w stosunku do ubiegłego roku, są jednak także takie, w których jest on niezauważalny. W niektórych natomiast odpadów jest nawet mniej niż przed rokiem. Czy można zatem mówić o tendencji? A może są to jedynie odchylenia o charakterze lokalnym?
Póki co, niełatwo nawet stwierdzić, ile jest wytwarzanych odpadów. O braku precyzyjnej wiedzy świadczą zróżnicowane statystyki podawane przez Główny Urząd Statystyczny oraz Ministerstwo Środowiska. Doktor inż. Zbigniew Grabowski z Politechniki Krakowskiej przyznaje, że dane są niewiarygodne. Twierdzi jednak, że podaż odpadów w najbliższych latach powinna utrzymywać się na tym samym poziomie. Ich ilość przypadająca na mieszkańca będzie, co prawda, się zwiększać, ale w tym samym czasie maleć będzie liczba mieszkańców.
 

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?