Na świecie występują znaczne zasoby węgla kamiennego i brunatnego, których eksploatacja metodami tradycyjnymi jest nieopłacalna, a często wręcz niemożliwa. W związku z tym pojawia się wyzwanie. Trzeba opracować technologie pozyskiwania energii ze złóż węgla metodami jego termicznego lub biologicznego procesowania. Jedną z nich jest podziemne zgazowanie węgla.
 
Produkcja węgla na świecie ciągle rośnie. W 2009 r. wydobyto 6 940,6 mln ton tego surowca, w tym ponad 950 mln ton węgla brunatnego. Z węgla generuje się ok. 42% energii elektrycznej. Jest on więc podstawowym surowcem, niestety, nieodnawialnym, który umożliwia zaspakajanie podstawowych potrzeb człowieka.
Relatywnie niskie koszty wydobycia węgla, zwłaszcza w przypadku eksploatacji odkrywkowej, jego powszechna dostępność oraz bezpieczeństwo transportu i składowania, czynią z niego dominujący surowiec w produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
W przyszłości może być on także stosowany w masowej produkcji gazu syntezowego. Ponadto jest wykorzystywany w przemyśle hutniczym, chemicznym i cementowniach oraz  w gospodarstwach domowych.
Zasoby węgla występują w wielu regionach świata i są eksploatowane na wszystkich kontynentach, w ponad 70 krajach. Szacuje się, że przy obecnym poziomie produkcjii stosowaniu tradycyjnych metod wydobywczych zasoby operatywne węgla starczą na ok. 120 lat. Niestety, w w...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?