Trzeba pamiętać o tym, że nie wszyscy są geologami, wiertnikami czy inżynierami serwisów pomocniczych pracujących przy wydobyciu gazu z łupków. Dlatego zrozumienie procesów zachodzących przy wydobyciu wymaga poszerzania wiedzy.

W wydaniu 6/2011 „Czystej Energii” opublikowano artykuł dotyczący rysu historycznego oraz podstawowych informacji na temat gazu łupkowego. Omówiono w nim m.in. sejsmikę i akwizycję danych, które absolutnie nie mają żadnego wpływu na środowisko.
 
Wiercenia wykonuje się ze szczególną troską podczas przechodzeniu przez warstwy wodonośne, przy czym podstawą jest dokładne cementowanie rur okładzinowych (casing) w tej strefie. Teoretycznie możliwa ucieczka płuczki bentonitowej do warstw wodonośnych nie stanowi zagrożenia, ponieważ bentonit jest naturalną gliną stosowaną również w rolnictwie i w przemyśle spożywczym. Cementowanie casingów produkcyjnych ma na celu uniemożliwienie przypadkowego kontaktu i przepływu płynu szczelinującego do i wzdłuż powierzchniowej rury okładzinowej. Lista używanych chemikaliów jest dostępna jako pakiet MSDS. Szczegółowe dane dotyczą biodegradowalności oraz toksyczności płynów i udzielania pierwszej pomocy w razie ich spożycia. Istnieje też pomysł na wykorzystanie zwiercin (cuttings). Około 60-100 ton z każdego otworu posłuży w cementowniach do produkcji cementu portlandzkiego. Z kolei płu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?