Zasoby gazu łupkowego w Polsce szacowane są przez amerykańską agencję ds. energetyki EIA na 5,3 mld m3 i mogą być warte nawet bilion dolarów. Wielka gazowa gorączka dotarła do Polski.

Nowe błękitne paliwo robi furorę w polskich mediach i już zmienia krajobraz energetyczny Europy. Gaz z łupków jest dla Polski szansą, ale i wyzwaniem, zwłaszcza z uwagi na skomplikowanie warunków złożowych, które wymagają nowoczesnej technologii, specjalistycznej wiedzy i uregulowań prawno-administracyjnych. Popularny na YouTube film pt. „Gasland” jest przykładem tego, jak niewiedza wywołuje strach i podsyca obawy społeczne. Czy „gazowa gorączka” stała się zakładniczką wielkiej polityki?

Temat gazu łupkowego w Polsce nie przestaje budzić kontrowersji zarówno w kręgach biznesu, jak i wśród polityków. Nadzieje na nowe zasoby gazu ziemnego przyciągają do Polski największych inwestorów przemysłu naftowego. Do poszukiwań przystępują wielkie koncerny międzynarodowe i przedsiębiorstwa krajowe, a wynik badań może zdecydować o niezależności energetycznej kraju. Często sprzeczne informacje wywołują lawinę spekulacji w społeczeństwach lokalnych oraz zażarte dyskusje medialne „ekspertów” na temat zasobów niekonwencjonalnych złóż gazu w Polsce.

 
KonferencjaShale Gas World Europe&rdquo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?