Zastosowane metody wymiarowania kanalizacji na niektórych obszarach Gdańska spowodowały przewymiarowanie kanałów oraz ich niedoszacowanie. Aby temu zapobiec dla poszczególnych rejonów miasta sporządzono mapę natężeń opadów.

Istniejące sposoby wymiarowania kanalizacji deszczowej oparte są o dwa systemy obliczeń – metodę granicznych natężeń oraz metodę stałych natężeń. W obu przypadkach czynnikiem decydującym o wymiarowaniu jest czas i natężenie deszczu. Powszechnie kanały wymiarowane są na czas deszczu t = 15 min, a jego natężenie w zależności od prawdopodobieństwa wystąpienia opadu przyjmowane są z tabel. Przykładowo natężenie deszczu dla tego samego czasu trwania t =15 min i prawdopodobieństwa jego wystąpienia p = 100%, w zależności od autora metody obliczenia, to od 27 dm3/s.ha (Wołoszyn) do 77 dm3/s.ha (Błaszczyk). Tak duża różnica przekłada się na wymiar kanałów deszczowych, a tym samym na koszt budowy.
 
Monitoring opadów w Gdańsku
Obserwacje natężenia i czasu trwania deszczu dowodzą, że wskaźniki te są bardziej zmienne niż przyjęte w powyższych metodach wyliczenia, oparte na starych danych z pomiarów dokonywanych w Warszawie, a następnie rozszerzonych na cały obszar Polski. Potwierdzeniem tego jest założony po 2001 r. w Gdańsku i ciągle rozbudowywany system monitoringu opadów. Obecni...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?