Gdy skończy się rządowa pomoc dla energochłonnych
Pomimo tegorocznego spadku światowych cen za surowce energetyczne, takie jak węgiel czy gaz, koszty energii z tych źródeł będą coraz wyższe z każdym rokiem. Przyczyni się do tego m.in. polityka UE, która zakłada konieczność redukcji wykorzystania paliw kopalnych do wytworzenia energii. Wysoka cena ma zniechęcać do stosowania rozwiązań energochłonnych.
W jaki zatem sposób przedsiębiorstwa komunalne mogą lub powinny – jeśli są jednostkami sektora finansów publicznych – zmniejszyć zużycie energii?
Rozwiązania doraźne
Rząd wyszedł z inicjatywą zamrożenia cen energii elektrycznej w wysokości 785 zł/MWh od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. dla mikro-, małych i średnich firm, czyli:
- przedsiębiorców, którzy zatrudniają średniorocznie mniej niż 250 pracowników,
- przedsiębiorców, których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub których suma aktywów rocznego bilansu końcowego nie przekroczyła 43 milionów euro w przeliczeniu na złotówki.
Ze wsparciem wyszedł również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przeznaczył 5,08 mld zł dla firm z sektora energochłonnego. Pomimo początkowych obaw przedsiębiorstw o zbyt niski budżet przeznaczony na pomoc okazał się on za duży,...