Konferencje i spotkania branżowe organizowane przez Izbę Gospodarczą ?Wodociągi Polskie? zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było podczas konferencji ?Woda, ścieki, osady. Problemy i propozycje rozwiązań?, która odbyła się w dniach 15-16 stycznia br. Bardzo liczna grupa ?wodociągowców? przybyła do Warszawy, aby posłuchać o sytuacji sektora branży wodno-ściekowej w perspektywie kończącego się etapu finansowania, dotyczącego lat 2007-2013. Nie mniej uwagi poświęcono nowej puli środków finansowych na lata 2014-2020 oraz zbliżającemu się terminowi rozliczenia naszego kraju przez Komisję Europejską z osiągnięcia efektu rzeczowego i ekologicznego prowadzonych inwestycji. W zamyśle organizatorów konferencja miała stanowić podsumowanie dotychczasowych osiągnięć branży wod-kan oraz wskazać najpilniejsze potrzeby i usprawnienia, które pozwolą skutecznie realizować nałożone na nasz sektor obowiązki.

Okazało się, że największym problemem, z jakim branża musi się zmierzyć w najbliższych latach, jest zagospodarowanie osadów ściekowych. Podczas konferencji często podkreślano konieczność stworzenia Krajowego Programu Gospodarki Osadami Ściekowymi (KPGOŚ). Profesor January Bień (Politechnika Częstochowska) zaakcentował, że osady ściekowe stanowią istotną i specyficzną grupę odpadów, wymagającą opracowania oddzielnego, strategicznego dokumentu, ujmującego plany obecnego i perspektywicznego sposobu ich zagospodarowania. Przekonywał, iż przygotowanie KPGOŚ jest niezbędne, mimo istnienia takich dokumentów jak KPGO czy KPOŚK.

Ponadto postulowano, aby osady ściekowe nie były traktowane jako odpad, ale zostały uznane za biomasę, która mogłaby stanowić doskonałe źródło energii cieplnej i elektrycznej. Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady IGWP, przekonywał, że powinniśmy wykorzystać ten potencjał: ? Po fermentacji beztlenowej z osadów powstaje biogaz, który w blisko 70% składa się z metanu. Można go użyć do celów grzewczych lub napędzania silników gazowych i produkcji energii elektrycznej.

Podkreślono również problemy finansowe i prawne branży wod-kan. Sygnalizowano, iż należy zmienić ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym oczyszczaniu ścieków oraz znowelizować Prawo wodne. Konieczna jest też jak najszybsza weryfikacja granic i obszaru aglomeracji, ponieważ do 2015 r. wszystkie aglomeracje wodno-ściekowe na terenie kraju muszą zostać wyposażone w systemy zbiorczego odbierania i oczyszczania ścieków. Natomiast według informacji resortu środowiska, na terenie 79 z 1660 wyznaczonych aglomeracji nie są prowadzone żadne inwestycje, a wójtowie i burmistrzowie nie mają pomysłu na to, jak rozwiązać problem.

Izbie należy pogratulować wyczucia pod względem doboru tematyki konferencji, która przyciągnęła rzeszę odbiorców. Czekamy na kolejne spotkanie, podczas którego, miejmy nadzieję, będzie można dyskutować nie o potrzebie wprowadzenia zmian, ale o tym, jak udało się je wdrożyć i jakie są z tego korzyści.

Martyna Matuszczak