Blisko 100 uczestników zgromadziła konferencja ?GIS w zarządzaniu majątkiem w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych?, zorganizowana przez Aquanet Poznań. Celami spotkania, które miało miejsce 17 września br. w stolicy Wielkopolski, były wymiana doświadczeń oraz budowanie wspólnych standardów dotyczących zarządzania informacją o majątku sieciowym. Konferencja została zorganizowana w ramach rozpoczętego w 2014 r. projektu Akademia GIS Aquanet (AGA), mającego na celu zapoznanie pracowników spółki z zagadnieniami związanymi z GIS-em oraz obiegiem informacji pomiędzy firmami z branży. Organizatorzy chcieliby, aby tegoroczna konferencja zapoczątkowała cały cykl tego typu wydarzeń, które odbywać będą się regularnie każdego roku lub co dwa lata.

Spotkanie stało się okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat standardów dotyczących budowy bazy danych GIS. ? Można to nazwać przede wszystkim stworzeniem wspólnego modelu pojęciowego danych, co sprowadza się do tego, że mamy zdefiniowane odpowiednie obiekty, zależności między nimi oraz ich atrybuty. Najbardziej istotną kwestią jest to, żeby model danych przestrzennych był spójny z tym, co dostarczają ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej ? podkreślał dr Lech Kaczmarek.

Współpracę między przedsiębiorstwem wod-kan a ośrodkiem dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej udało się wypracować w Poznaniu. Kulisy tej kooperacji i szczegóły wymiany danych pomiędzy bazami spółki Aquanet a Zarządem Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz przedstawił Jacek Brust z ZGiKM Geopoz oraz Daniel Malujda z Aquanetu. Jednostki planują opracować translator między bazami na podstawie tabel powiązań pomiędzy obiektami i atrybutami, następnie w grudniu 2015 r. chcą przeprowadzić wstępne testy algorytmu dotyczącego wymiany danych.

Udział w wydarzeniu wzięli m.in. specjaliści z dziedziny GIS-u z kilkunastu wiodących firm wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce, którzy dzielili się ze słuchaczami doświadczeniami w zakresie wdrażania i codziennej eksploatacji narzędzi bazujących na GIS-ie. Łukasz Zaremba ze stołecznego MPWiK omówił szczegóły korzystania z systemu GIS na urządzeniach mobilnych podczas pracach eksploatacyjnych w ramach sieci wod-kan. Okazało się, że wdrożenie tego systemu niewiarygodnie usprawniło pracę. ? Na początku mieliśmy pewne wątpliwości, czy osoby, które pracują w działach technicznych, poradzą sobie z nowym systemem, ale teraz, kiedy z przyczyn technicznych zabraknie jednego tabletu dla brygad, to słyszymy głosy, że bez tego urządzenia nie da się już pracować. Jeśli ktoś się zastanawia nad wdrożeniem podobnego systemu, to gorąco do tego zachęcam ? podsumowuje Łukasz Zaremba.

Swoimi doświadczeniami podzielili się także przedstawiciele firmy AQUA z Bielsko-Białej, którzy przedstawiali historię i teraźniejszość Systemu Informacji Przestrzennej w przedsiębiorstwie. Ponadto reprezentant MPWiK we Wrocławiu omówił system ZIT, integrujący GIS z narzędziami komunikacji. O tym, jak wygląda pozyskiwanie danych GIS w Opolu, opowiedział Sebastian Radzimski z WiK-u, a o doświadczeniach poznańskiego przedsiębiorstwa, m.in. we wdrażaniu Systemu Zarządzania Majątkiem, integracji GIS z cyfrowym archiwum dokumentacji czy wykorzystaniu technologii skaningu laserowego 3D, opowiedzieli pracownicy spółki Aquanet.

Martyna Matuszczak