Głęboka termomodernizacja budynków z lat 60. do standardu pasywnego jest możliwa. Dzięki takim rozwiązaniom powstają budynki komfortowe i energooszczędne.

Wykorzystanie standardu pasywnego przy projektowaniu i budowie nowych budynków jest sprawdzonym sposobem na uzyskanie komfortowych, superenergooszczędnych budynków w przystępnej cenie. Mało kto wie, że stosując te same zasady projektowania i budowy, można również termomodernizować istniejące obiekty. Taka głęboka i kompleksowa termomodernizacja pociąga za sobą znaczne koszty inwestycyjne, ale jednocześnie przynosi wiele korzyści dla właścicieli i użytkowników budynku, jak również dla społeczeństwa i środowiska naturalnego.

Pierwsze kroki do standardu pasywnego

Termomodernizacja wg zasad standardu pasywnego zwykle wymaga następujących kroków:

  • Przeprojektowania funkcjonalnego wnętrza budynku, by pomieszczenia, w których ludzie przebywają częściej, znalazły się w południowej, bardziej nasłonecznionej części budynku.
  • Zastosowania odpowiedniej izolacji termicznej zewnętrznych przegród budynku ? w zależności od stanu technicznego przegród, technologii wykonania starego budynku oraz innych czynników decyzyjnych, można zastosować różne rozwiązania technologiczne, np. izolację zewnętrzną lub wewnętrzną; izolację otwartą lub zamkniętą dyfuzyjnie.
  • Redukcji wbudowanych mostków termicznych ? w zależności od istniejącego projektu...