Pisząc opracowanie dotyczące infrastruktury wodociągowo kanalizacyjnej, które każdego roku Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” przesyła swoim członkom, przeanalizowano dodatkowo stan badanej infrastruktury pod kątem jej rozwoju w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich i miejskich. To rady gmin zajmują się zatwierdzaniem taryf i wieloletnich planów inwestycyjnych, stąd właściwa wydaje się próba przedstawienia ilości infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w podziale na rodzaje gmin.
Trzeba przyznać, że częściej badany jest przyrost sieci wod-kan w układzie aglomeracyjnym, który nie pokrywa się z ilością istniejących w Polsce gmin.
Okres, który obejmuje omawiana analiza, dotyczy lat 2002-2010. Został on wybrany ze względu na dostępność danych w tym obszarze w każdym potrzebnym zakresie w serwisie internetowym Głównego Urzędu Statystycznego.
Zdrowa woda
Pierwszą ciekawą informacją jest ilość gmin, w której w ogóle nie istniała infrastruktura – ani wodociągowa, ani kanalizacyjna. W każdym z badanych okresów wszystkie gminy miejskie posiadały sieć wodociągową. Wśród gmin miejsko-wiejskich w latach 2002-2005 tylko jedna nie była zwodociągowana, a w latach 2006-2010 były dwie takie gminy. Różnica spowodowana jest prawdopodobnie zmianami administracyjnymi (gmina wiejska przekształciła się w miejsko-wiej...