Gmina efektywna energetycznie

Oszczędność energii w gminie to niższe koszty funkcjonowania samorządów. Przynoszą też korzyści dla środowiska, a ostatecznie wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców. Stąd coraz więcej samorządów kładzie nacisk na efektywne zarządzanie energią.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w 2018 r. o blisko 1,7% w stosunku do ub.r. i osiągnęło najwyższy poziom w historii 171 TWh. W 2018 r. odnotowano także najwyższy import prądu do naszego kraju. Od 2023 r. w polskim systemie energetycznym będzie brakować ok. 1000 MW, a w 2035 r. już 13 tys. MW energii. Tak wynika z raportu PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne) o zapotrzebowaniu na energię w latach 2016-2035. Polska będzie musiała sprostać zatem własnemu zapotrzebowaniu na energię, szczególnie w miastach, które obecnie odpowiadają za 75% zużycia energii. Rozwiązaniem problemu energetycznego jest zwiększenie efektywności jej wykorzystania.

Zgodnie z trzema trendami

Zdaniem Jacka Łukaszewskiego, prezesa Middle Eastern Europe Cluster, Schneider Electric, zmiany powinny przebiegać zgodnie z trzema trendami. Po pierwsze, należy analizować ogromne strumienie danych (Big Data). Podstawą do uwolnienia ogromnego potencjału, który tkwi w energetyce, jest analiza bardzo dużych zbiorów danych w ramach jednego ek...