Od dłuższego już czasu toczą się ożywione dyskusje dotyczące zmiany modelu prawno-organizacyjnego postępowania z odpadami komunalnymi, o czym m.in. traktował artykuł pt. „Czy potrzeba rewolucyjnych zmian?”, opublikowany w „Przeglądzie Komunalnym” nr 8/2009. Ostatnio jednak zyskały na sile.

Jest to spowodowane, z jednej strony, koniecznymi do dokonania w 2010 r. zmianami w systemie prawnym regulującym postępowanie z odpadami (wymóg transpozycji do prawa krajowego postanowień nowej dyrektywy ramowej o odpadach), z drugiej zaś – wyraźnie już widocznymi problemami z realizacją szeregu obowiązków obciążających Polskę, wynikających z prawa unijnego, a związanych z gospodarowaniem odpadami (tu w szczególności można wskazać konieczność rozliczenia się po zakończeniu tego roku z wykonania obowiązku ograniczenia ilości odpadów biodegradowalnych kierowanych do składowania).
W wielu wypowiedziach podnosi się, że kłopoty te są związane m.in. z dysfunkcjonalnością aktualnego systemu postępowania z odpadami komunalnymi, regulowanego przepisami rozdz. 3a Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach i rozwijanego postanowieniami Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Takie głosy przeważały również na spotkaniu tym problemom poświęconym, zorganizowanym 6 kwietnia br. przez Kancelarię Prezydenta RP pod dość znamiennym hasłem: „Nie ma odpowiedzialności bez własn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?