Dotychczasowe członkostwo Polski w Unii Europejskiej wykazało, że bez podjęcia zdecydowanych zmian prawno-organizacyjnych w gospodarce odpadami komunalnymi nie będziemy w stanie wypełnić w stosownym czasie zobowiązań przedakcesyjnych i osiągnąć odpowiednich standardów.

Bez istotnego i postulowanego od dłuższego czasu przez środowiska samorządowe i branżowe wzmocnienia roli gminy w systemie gospodarki odpadami będziemy mieli duże trudności z osiągnięciem wymaganych przez UE poziomów odzysku odpadów. Dlatego też Krajowa Izba Gospodarki Odpadami w Warszawie popiera zmiany prawa zaproponowane przez Ministerstwo Środowiska, zmierzające do tego, aby to gmina była właścicielem odpadów wytwarzanych na swoim terenie.

Nowe prawo
Uważamy, że gmina jako właściciel odpadów będzie dobrze i racjonalnie prowadzić gospodarkę odpadami. Swoje przekonanie opieramy na faktach – samorządy w Polsce sprawdziły się w działaniu i przez ostatnie 15 lat, dzięki ich inwestycjom i działaniom proekologicznym, wybudowano wiele nowoczesnych obiektów, takich jak oczyszczalnie ścieków, kolektory, stacje uzdatniania wody, składowiska odpadów oraz instalacje do ich odzysku, przetwarzania i kompostowania. Dzięki środkom z budżetów gmin, wspartych przez NFOŚiGW, EkoFundusz i inne instytucje, a także pozyskanym funduszom z UE, udało się poprawić stan środowiska naturalnego oraz osiągnąć wiele restrykcyjnych norm ochrony środowiska.
Niestety, dotychczas obowiązujące p...